Rowing Western Australia Regattas
Swan River

2017 Mettam Head Race Regatta

Date: Sun 23rd April, 2017
Venue: Canning River Shelley
Lane Draw
Options:    Show
Sunday 23rd April, 2017

Race 12. MMA/K2X : Masters Mens A to K Double ScullTime Trial
Start Time: 9:00 AM3000M
102.03Murdoch University[C] Stuart Clarke, Leon Dekker
202.04Perth[C] Mark Scully, Roderick Hayes
302.01ANA[D] Hugh Bond, Nigel Lucas, Coach: Jess Bosio
402.02ANA[D] James Carpenter, Ben Paparo
Race 23. MD/E2X : Mens D Grade and E Grade Double ScullTime Trial
Start Time: 9:00 AM3000M
503.02UWABC Angus Rowe, Benjamin Davidson, Coaches: Michael Glorie, Stefano Balosso
603.01Curtin University Nicholas Poynton, Rick Verberne
Race 35. MWA/K2X : Masters Womens A to K Double ScullTime Trial
Start Time: 9:00 AM3000M
705.02WARC[D] Tracy Knight, Janet Smith
805.01Curtin University[E] Sharon Jones, Ronnie Cooper
Race 46. MXA/K2X : Masters Combined A to K Double ScullTime Trial
Start Time: 9:00 AM3000M
906.01Fremantle[D] Chris Hall, Diane Stewart
1006.02Murdoch University[E] Doug Johnson, Heather Gordon
Race 57. WD/E2X : Womens D Grade and E Grade Double ScullTime Trial
Start Time: 9:00 AM3000M
1107.02UWABC Alice White, Anneliese Lange, Coach: Michael Glorie
1207.01UWABC Alice Hassett, Alice Nixon, Coach: Michael Glorie
1307.03UWABC Madeleine Baxter, Sofie Rigo
Race 68. MA/C1X : Mens A Grade to C Grade Single ScullTime Trial
Start Time: 9:00 AM3000M
1408.01Swan River Christopher Hayes, Coach: Antonio Maurogiovanni
1508.03UWABC Fraser Pensini, Coaches: Michael Glorie, Stefano Balosso
1608.02UWABC Adam Feilding
1708.04UWABC Alexander Payne, Coaches: Michael Glorie, Stefano Balosso
Race 79. MMA/K1X : Masters Mens A to K Single ScullTime Trial
Start Time: 9:00 AM3000M
1809.01ANA[D] Laurie Cranston
1909.03WARC[E] Mick Duxbury, Coach: Zachary Friend
2009.02Swan River[F] Stephen Rivers
Race 810. WA/C1X : Womens A Grade to C Grade Single ScullTime Trial
Start Time: 9:00 AM3000M
2110.03Curtin University Kathryn Farley, Coach: Aidan Smith
2210.04Curtin University Caitlin Taylor, Coach: Aidan Smith
2310.06UWABC Harriet West, Coach: Michael Glorie
2410.05Curtin University Fiona Allan, Coach: Aidan Smith
2510.02Curtin University Chentelle Jones, Coach: Aidan Smith
2610.01ANA Denise Bernau, Coach: Laurie Anderson
Race 911. MD/E1X : Mens D Grade and E Grade Single ScullTime Trial
Start Time: 9:00 AM3000M
2711.04Curtin University Nicholas Wilson
2811.02ANA Luke Kruger, Coach: Carole Pedri
2911.05Perth Craig Huxtable
3011.01ANA Rhys Du Ross, Coach: Carole Pedri
3111.03Curtin University Ryan Rupf
Race 1012. MWA/K1X : Masters Womens A to K Single ScullTime Trial
Start Time: 9:00 AM3000M
3212.01ANA[F] Cassandra King, Coach: Laurie Anderson
Race 1113. WD/E1X : Womens D Grade and E Grade Single ScullTime Trial
Start Time: 9:00 AM3000M
3313.01Curtin University Sian Powys, Coach: Aidan Smith
3413.03Curtin University Soraya Mackay-Koelen, Coach: Aidan Smith
3513.02Curtin University Lien Stewart, Coach: Aidan Smith
3613.04Perth Lauren Rolfe
Race 1214. MA/C8+ : Mens A Grade to C Grade Coxed EightTime Trial
Start Time: 9:00 AM5000M
3714.04WARC Peter Klemm, Grae Cumming, Nick Wakeford, Darryl Salisbury, Samuel Cocks, John Pisano, Sam Hughes, Jonathan Ashby, Cox: Andrew Le, Coach: Joseph Tamigi
3814.02Swan River James Parkinson, Thomas Salter, Nicholas Ferguson, Phillip Colic, Jesse Criddle, William Williamson, Ross Brown, Perry Ward, Cox: Connor McCombe, Coaches: Neville Kempton, Michael Hinsley
3914.03UWABC Alistair Cadee, Angus Duncan, Chris Morley, Christopher Lamb, Franklin Powers, Myles McQuillan, Oliver Hoare, Andrew Brown, Cox: Riley Freeman, Coaches: Michael Glorie, Stefano Balosso
4014.01Curtin University Ming Cheong Aw, Aran Colman, Lachlan Duke, Remy Van Leeuwen, Nicholas Tejchman, Jordan Zacha, Nicholas Wynne, Fraser Grimes, Cox: Sallie Watson
Race 1316. MD/E8+ : Mens D Grade and E Grade Coxed EightTime Trial
Start Time: 9:00 AM5000M
4116.01WARC Andre Pedroli, Lou Sammut, John Purcell, Stuart Payne, Graham Macgregor, Matthew Cirocco, Michael Ammann, Ric Maddren, Cox: Evelyn Pedroli, Coach: Zachary Friend
Race 1417. WA/C8+ : Womens A Grade to C Grade Coxed EightTime Trial
Start Time: 9:00 AM5000M
4217.05WARC Janelle Austin, Suzannah Gravestock, Jacqueline Nock, Pamela Riley, Katie Andrew, Jessica Donnelly, Dee Sammut, Chiquita Minshull, Cox: Bella Lie, Coach: Alexander Popov
4317.03Swan River Molly Booker, Sofia Bekir-Fuente, Emily Fish, Laura Boere, Gabriela Bekir-Fuente, Natasa Zaric, Amanda Rukuwai, Alexis Whelan, Cox: Sarah Hayler, Coach: Jack Fischer
4417.02Swan River Lola Davies, Simone Healy, Sara Cresswell, Louise Pallant, Diana Barrie, Isobel Long, Jennifer Sarich, Alexandra Thornton, Cox: Clayton Armstrong
4517.01Fremantle 1 Eliza Kelly, Gigi Parker, Jessica Walsh, Ruby Lango, Anna Gunzburg, Charlotte Hill, Georgia Murrell, Claire May, Cox: Peter Holliday
4617.04UWABC Vivien Massie, Alice White, Emily Kempin, Tracie-Leigh Dallavanzi, Brittany Crawford, Sophie Rowe, Holly Child, Laura Mead, Cox: Maddy McLauchlan, Coaches: Michael Glorie, Stefano Balosso
Race 1519. MWA/K8+ : Masters Womens A to K Coxed EightTime Trial
Start Time: 9:00 AM5000M
4719.01Murdoch University[E] Pauline Swan, Judith Magee, Julie Maher, Nicole Della, Kit Lawson, Norelle Zanetti, Melissa Harpley, Carolyn Fennelle, Cox: Shen Lee
Race 1620. WD/E8+ : Womens D Grade and E Grade Coxed EightTime Trial
Start Time: 9:00 AM5000M
4820.01ANA Jennifer Longman, Nancy Ralph, Sophie Pilot, Marianne Amato, Michelle Blake, Emily Harrison, Louisa Anderson, Mary Cameron, Cox: Hannah Jansen, Coach: Laurie Anderson
4920.02Curtin University Siobahn Tallon, Bernie Caffrey, Sinead Jameson, Ellen Sloan, Jeni Shillington, Jessica Siviour, Madison Gleeson, Amy Bowater, Cox: Joanne Boserio, Coach: Joanne Boserio
5020.03UWABC Chloe Van Zyl, Jamie Linchangco, Suet Lee, Katherine Dunn, Franchezka Carungcong, Lauren Esser, Gin Ee Gabrielle Cheng, Juliet Brook, Cox: Abbey Campbell
Race 1721. MA/C4X+ : Mens A Grade to C Grade Coxed QuadTime Trial
Start Time: 9:00 AM5000M
5121.01Fremantle Solomon Holliday, Declan Thornton, David Latham, Josh Senzio, Cox: Lauren Warschauer
5221.02Swan River Ethan Tan, Ethan Mann, Lachlan van de Ven, Lucca Golling, Cox: Isaac Pinto
5321.03UWABC Jay Mummery, James McQuillan, Ethan Aird, Seb Forsyth, Cox: Max Montanari, Coaches: Michael Glorie, Stefano Balosso
Race 1822. MMA/K4X+ : Masters Mens A to K Coxed QuadTime Trial
Start Time: 9:00 AM5000M
5422.01ANA[D] Richard Ralph, Alec Monger, Phil Cockman, Lawrence Bourke, Cox: Kay Jansen
5522.02ANA[D] Mike Hughes, Andrew Roberts, Neil Smith, Ian Hilton, Cox: Alison Paterson
5622.03Curtin University[E] Corbett Poynton, William Cazzaniga, Daniel Real, Greg Haig, Cox: Matthew Bermingham
5722.04Murdoch University[E] Peter Briggs, Andrew Millar, Pino Todesco, Bill Ogburn, Cox: Garry Llewellyn
Race 1923. MD/E4X+ : Mens D Grade and E Grade Coxed QuadTime Trial
Start Time: 9:00 AM5000M
5823.02ANA Christopher Morrow, James Moore, Jai Coutinho, Ethan Bourke, Cox: Tyler Clement
5923.04Curtin University Bradley Fisher, Christoffel Botha, Massimiliano Viazzo, Robin Anderson, Cox: Keely Atchison
6023.07Swan River Campbell Baxter, Lewis Thomas, Matthew Horne, Dominic Davies, Cox: James Fowler, Coach: Annie Demosthenous
6123.06Perth Mark Scully, Glen Walter, Roderick Hayes, Tony Harvey, Cox: Ray Walter
6223.03ANA Orlando De Santis, Jarrad McNeil, Jon Allard, Zane Harding, Cox: Alexander Hodgins, Coach: Carole Pedri
6323.01ANA Andre Neil Rowan, Glen McNeil, Alec Garkaklis, Wayne Wilson, Cox: Michael Wooldridge
6423.05Curtin University James Killow, Aaron Phipps, Henry Giles, Ben Nagappa, Cox: Fiona Lea
Race 2025. MXA/K4X+ : Masters Combined A to K Coxed QuadTime Trial
Start Time: 9:00 AM5000M
6525.01WARC[D] Mina di Ianni, Nick Bretland, Dan Dainard, Giuliana Tassone, Cox: Megan Duxbury, Coach: Nick Bretland
Race 2126. MWA/K4X+ : Masters Womens A to K Coxed QuadTime Trial
Start Time: 9:00 AM5000M
6626.01Murdoch University[B] Adele Chapman, Brenda Vettler, Dana Gibbs, Tiffany Bellamy, Cox: Lesley Brady
Race 2227. WD/E4X+ : Womens D Grade and E Grade Coxed QuadTime Trial
Start Time: 9:00 AM5000M
6727.02Champion Lakes Pamela Pearson, Sue Howard, Bridget Axford, Indra Siva, Cox: Regan Axford
6827.04UWABC Vinciane Gide, Alanah McNeil, Monica Doyle, Sophia Gargano-Arnold, Cox: Joe Caspersz-Loney
6927.03Swan River Mia Fracaro, Milly Parany, Kate Cresswell, Erin Fish, Cox: Sophie Steel, Coach: Annie Demosthenous
7027.01ANA Chloris Colkers, Lucy Wearne, Marina Juesten, Tiffany Trainer, Cox: Heath Collins, Coach: Laurie Anderson